
Architectenbureau J.A. Jansen en W.T.L. Fokker bouwde meteen een vleugel voor de kapel en een studie- en eetzaal.
In het klooster was vanaf maart 1967 het kleinseminarie gevestigd. De zestien leerlingen volgden hun lessen op Mill Hill in Tilburg. Maar hun aantal liep terug en in 1969 werd het convict opgeheven.

Vervolgens namen de Zusters van het Cenakel het huis over van de Kanunniken ten behoeve van een aantal oudere zusters, die eind jaren 1960 vanwege de drukke omgeving hadden besloten uit Tilburg te vertrekken. Een vijftal zusters ging naar Helmond om in een pastorie te werken en een andere groep zette het retraitewerk voort in een gehuurde vleugel van het montfortanenklooster in Oirschot.
De zusters betrokken De Castellanie in juni 1970, nadat architect N.G. Heintzberger uit Kaatsheuvel de recreatiezaal had verbouwd tot kleine slaapkamers en tevens een kapel en enkele kamers had toegevoegd. De zusters verlieten het klooster weer in 1982.
Het huis werd verkocht aan A. Snoeren, die er een hotel-restaurant begon. Dit bracht de nodige verbouwingen met zich mee, vooral toen het hotelgedeelte werd afgestoten. In 2001 kocht buurman W. de Rooij het huis. De villa, die inmiddels opnieuw is gerenoveerd, is met een woon-werkbestemming opgenomen in het nieuwbouwplan Castellanie. De bijgebouwen zijn in de loop van 2008 gesloopt.

De bakstenen villa is in Engelse landhuisstijl gebouwd, heeft twee verdiepingen en is geheel onderkelderd. De zolderetage heeft hoge, in vakwerk uitgevoerde topgevels. In de voorgevel bevindt zich de ingang onder een overdekte veranda. In 1941 ontstond met een uitbouw boven de keuken een balkon. Na de oorlog werd bij de restauratie de middelste gevel met portiek naar voren uitgebouwd. Tevens werd de trap verplaatst zodat de hal kon worden vergroot. De rechter aanbouw was een eenlaags, bakstenen gebouw waarin kapel en recreatiezalen waren ondergebracht. Het was via een glazen doorgang met de villa verbonden. Dit bijgebouw werd in 1970 vergroot met eenlaags woningen. Deze zusterkamertjes werden in 1982 verbouwd tot hotelkamers. Het complex is omringd door een grote tuin met gazons, heesters en grote bomen.
Bronnen
Jan Smits, Vademecum van religieuzen en hun kloosters in Noord-Brabant. Alphen a/d Maas, 2010
Erik Gelevert, Bij het 100-jarig bestaan van Villa Castellanie, in: Straet & Vaert, Loon op Zand (Heemkundekring Loon op ’t Sandt) 2001
Dit verhaal is aangevuld op 26 september 2018. Redactie.
Reactie toevoegen