Het rijke roomse leven in brabant 1900-1970

De Sint-Servatiuskerk in Borkel

RK kerken

De waterstaatskerk Sint Servatius werd gebouwd in de jaren 1844-1845 als parochiekerk van Borkel en Schaft. Het gebouw is nog steeds een plek van rooms-katholieke eredienst en behoort, met 6 andere kerken, tot de parochie H. Willibrordus. Wat weet jij nog te vertellen over het rijke roomse leven zoals zich dat vroeger in en rondom deze kerk afspeelde? Deel het met ons!

St. Servatiuskerk (foto: collectie BHIC / Provincie Noord-Brabant, id.nr. PNB001068393)
St.-Servatiuskerk (foto: collectie BHIC / Provincie Noord-Brabant

De katholieke inwoners van Borkel en Schaft waren in eerste instantie aangewezen op een schuurkerk. Daar bracht de bouw van de St. Servatius verandering in. Deze nieuwe kerk werd ontworpen in een deels neogotische, deels neoromaanse stijl.

In 1881 volgde een verbouwing en in 1926 een uitbreiding van het godshuis. Door oorlogsgeweld gingen in 1944 zowel diverse gebrandschilderde ramen als de orgelkas verloren. Het nieuwe orgel werd gebouwd door de firma L. Verschueren en in gebruik genomen in 1948.

De kerk was het middelpunt van de parochie, maar als gelovige had je natuurlijk in de eerste plaats te maken met meneer pastoor. Denk bijvoorbeeld aan de eerwaarde heer H. Goyarts, die in september 1944 naar de parochie kwam. Hij was toen 52 jaar. Hieronder zien we hem een nieuwe rooms-katholieke kleuterschool inzegenen in 1961. Helemaal onderaan staat Goyarts op de foto met kinderen van de school in Borkel bij de Achelse Kluis in juni 1968.

We nodigen je uit om hieronder je verhalen te delen over de Servatiuskerk, het leven in de parochie en de geestelijken van vroeger.

Pastoor Goyarts, bron: Heemkundekring Weerderheem
Pastoor Goyarts in 1961 (foto: © Heemkundekring Weerderheem, nr. 21262)
Pastoor Goyarts (foto: Heemkundekring Weerderheem)
Pastoor Goyarts bij de Achelse Kluis in 1968 (foto: © Heemkundekring Weerderheem, nr. 22475)
11

Reacties (11)

Jan van den Dungen zei op 21 december 2022 om 20:02 uur

Pastoor Henrij Goijarts was voor zijn benoeming ruim een week voor de bevrijding in september 1944 al ruim negen jaar kapelaan van de St. Nicolaasparochie in Valkenswaard onder de pastoor-deken P. Manders.
Hij was in 1902 geboren in Tilburg in het fabrikantengezin van wollenstoffenfabrikant Antonius Goijarts en Anna van der Steen en woonde daar met zijn twee broers en drie zussen aan de Spoorlaan.
Goijarts werd priester gewijd op 11 juni 1927 en werd twee maanden later als kapelaan benoemd in de parochie van St. Jans Onthoofding in Kaatsheuvel. Na precies drie jaar vertrok hij er weer nu naar de H. Lucia parochie in Ravenstein, totdat hij dan in Valkenswaard aan de slag ging. Graag had hij met zijn parochianen in Borkel en Schaft zijn actieve priesterschap afgesloten met een zilveren jubileum ter plaatse. Het was hem echter niet gegund en hij stierf op 17 januari 1969 in het St. Josephziekenhuis in Eindhoven op exact dezelfde leeftijd van zijn vader Antonius in juni 1930 , die als weduwnaar na het overlijden van zijn vrouw was verhuisd naar het Brabantse Zeeland.

Thijs de LeeuwBHIC zei op 27 december 2022 om 11:36 uur

Veel dank, Jan, voor deze bio van pastoor Goijarts!

Gerald Vanden Dungen zei op 6 juli 2025 om 20:15 uur

When the F. van den Dungen family left Borkel for Canada in 1953, Fr. Goijarts drove with our family to Rotterdam in his car. He came on board the ship to wish us farewell and bless our journey. I think that he also drove us to Deventer earlier for our medical inspections as we had no car of our own. I don't know how he did it, because there were 12 of us at the time!

Jan van den Dungen zei op 7 juli 2025 om 10:16 uur

Pastoor Henry Goijarts ( 1902-1969) was als een herder voor zijn parochianen. Dat blijkt weer eens te meer uit dit verhaal van Gerald van den Dungen uit Canada. Wat mij opvalt is, dat de geschiedenis zich herhaalt want binnen Gerald’s familie stamde zijn grootvader Francicus (* Borkel 2-8-1890) ook uit een groot gezin dat van poelier Peer van den Dungen van maar liefst 10 zonen.

Jan van den Dungen zei op 7 juli 2025 om 10:36 uur

Pastor Henry Goijarts (1902-1969) was like a shepherd to his parishioners. This is once again evident from this story by Gerald van den Dungen from Canada. What strikes me is that history repeats itself because within Gerald's family his grandfather Franciscus (* Borkel 2-8-1890) was a descendant from a large family of poulterer Peer van den Dungen and Maria Elisab. Schutjes with no fewer than 10 sons.

Gerald Vanden Dungen zei op 17 juli 2025 om 19:22 uur

My grandparents were Hendrikus Godefridus van den Dungen (1870-1950) and Johanna van der Aalst (1878-1941) and they had seven children. Only two sons survived infancy and both moved to Canada in the 1950s where the name was changed to "Vanden Dungen"

Norah zei op 17 juli 2025 om 20:25 uur

Dear Gerald,

My mother's maiden name was also van den Dungen. But some time ago I understood from Jan van den Dungen, we are not related at all.

My mother's family through the years>
's-Hertogenbosch, Vught, Helvoirt and last but not least;) Den Dungen.
Kind regards

Jan van den Dungen zei op 17 juli 2025 om 21:28 uur

Dear Gerald, this site is not intended for exchanging genealogical family information, but we meet in the same family line in Bergeijk and are originally from Den Dungen (near Den Bosch) the birthplace of most people with our surname. My email address is known to the BHIC.

Thijs de LeeuwBHIC zei op 23 juli 2025 om 15:12 uur

Dear Gerald, thank you for reaching out. If you'd like to contact Jan, we at BHIC can indeed exchange contact information behind the scenes. Kind regards,

Gerald Vanden Dungen zei op 23 juli 2025 om 21:56 uur

Yes, please do share my contact information with Jan and share his with me, if possible. It would be good to discuss our shared van den Dungen family line privately.

Thijs de LeeuwBHIC zei op 24 juli 2025 om 14:28 uur

If all goes well, you should have just received an email with Jan's email address. I also emailed him.

Reactie toevoegen

Je e-mailadres is privé en zal niet openbaar worden gemaakt.

Platte tekst

  • Geen HTML toegestaan.
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.